Dział: W praktyce

Działy
Wyczyść
Brak elementów
Wydanie
Wyczyść
Brak elementów
Rodzaj treści
Wyczyść
Brak elementów
Sortowanie

Wszystko, co trzeba wiedzieć o samorządzie uczniowskim – geneza, zakres działalności, struktura

Samorząd uczniowski to społeczny organ szkoły reprezentujący interesy uczniów lub słuchaczy. Jest jednym z czterech obligatoryjnych (w przypadku większości szkół) organów szkoły – obok dyrektora, rady pedagogicznej oraz rady rodziców. Zasady jego działania określa art. 85 ustawy Prawo oświatowe. Nieliczne regulacje, w szczególności uprawnienia, dotyczące samorządu uczniowskiego znajdują się również w innych aktach prawnych, np. w ustawie o samorządzie gminnym.

Czytaj więcej

Awans zawodowy nauczycieli – wyzwania i perspektywy

W dzisiejszych czasach awans zawodowy jest nieodłączną częścią kariery każdego pracownika. Uproszczona definicja awansu określa go jako zmianę warunków zatrudnienia na korzystniejsze i podniesienie pozycji pracownika w strukturze organizacji. Awansowi może towarzyszyć podwyżka, zwiększenie możliwości zarobkowania, uzyskanie wyższych kwalifikacji lub zmiana zakresu zadań i odpowiedzialności.

Czytaj więcej

Program wychowawczo-profilaktyczny w szkole. Klucz do zdrowego i bezpiecznego rozwoju uczniów oraz narzędzie do jawnego działania szkoły dla dobra całej społeczności szkolnej

Program wychowawczo-profilaktyczny w szkole jest narzędziem wspierającym zdrowy rozwój dzieci i młodzieży. Jego głównym celem jest zapobieganie negatywnym zjawiskom społecznym, wspieranie zdrowia psychicznego i fizycznego uczniów oraz promowanie wartości i postaw sprzyjających harmonijnemu współżyciu w społeczności szkolnej i poza nią.

Czytaj więcej

Komentarz do zmiany przepisów ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy

11 czerwca 2024 r. opublikowano w Dz. U. poz. 854 ustawę z dnia 11 czerwca 2024 r. o zmianie ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa oraz niektórych innych ustaw, która weszła w życie 1 lipca 2024 r., z wyjątkami.

Czytaj więcej

Wypalenie zawodowe nauczycieli – cicha epidemia

Wypalenie zawodowe to zjawisko, które występuje w wielu zawodach, a szczególnie wyraźnie widać je w środowisku nauczycieli. Praca pod ogromną presją, konieczność odgrywania wielu ról, zadania często wykraczające poza standardowe godziny pracy, aby sprostać rosnącym wymogom i oczekiwaniom – to wszystko obciąża nauczycieli psychicznie i fizycznie. W konsekwencji może to prowadzić do wyczerpania emocjonalnego, depersonalizacji i obniżonej skuteczności zawodowej – głównych wskaźników wypalenia zawodowego.

Czytaj więcej

Społeczne organy w szkole – dlaczego to tak ważne, przykład rady rodziców

Rady rodziców w Polsce działają na podstawie przepisów ustawy  z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe. Podstawę działania tych  organów stanowią głównie art. 83 i 84 znajdujące się w rozdziale IV  tej ustawy, który nosi tytuł „Społeczne organy w systemie oświaty”.  Przepisy te określają zarówno zasady tworzenia rad rodziców,  jak i ich kompetencje. Trzeba powiedzieć, że ustawodawca wyjątkowo lakonicznie reguluje materię rad rodziców jako jednego z organów szkoły, będącego jej integralnym podmiotem działającym ściśle  w jej strukturze i ramach.

Czytaj więcej

Informacja publiczna w oświacie

Informacja, która podlega udostępnieniu, to każda informacja o sprawach publicznych. Dotyczy ona w szczególności majątku publicznego oraz działalności organów władz publicznych i innych podmiotów, które wykonują zadania publiczne. 

Czytaj więcej